iPhone X: Tasarımında Neler Var?

iPhone X tasarımı

Bilindiği gibi Apple sahip olduğu tasarım kültürüyle, ürün tasarımı alanında sürükleyici ve yönlendirici bir firma. Özellikle iPod, iPhone ve iPad gibi öncüsü olmayan ürünleri sıfırdan tasarlamasıyla (buna kişisel bilgisayarları (Mac) da dahil edebiliriz), ürün tasarımındaki mahareti benim gözümde tescillidir. Geçtiğimiz günlerde lansmanı yapılan iPhone X ile inovatif (yenilikçi) özelliğini tescillemiştir, mi acaba?

Apple ürün konumlamasını çok iyi yapan bir firma. Şu an mobil piyasadaki en güçlü rakibi Samsung. Samsung’un yüzlerce çeşit akıllı telefon ve tablet modeli mevcutken Apple şimdiye kadar, iPhone X’le birlikte 9 adet model çıkardı, ve bu modellerin bazı varyasyonları mevcut. Apple’ın markete sunduğu ürünler bütünleşik nihai ürünler. Yazılımı donanımı tamamen firmanın kontrolü altında ve birbirleriyle süper uyumlu vaziyette. Bu nedenle kullanıcı deneyimi açısından üst düzeydeler. Bu durum Macbooklar için de geçerli. Tasarımlardaki küçük değişiklikler ile güncel donanımları içeren farklı birkaç model. Hepsi bu.

iPhone X, ilk iPhone’un telefon piyasasına olan etkisi gibi, akıllı telefon piyasasında yeni standartlar ortaya koyabilir. Bunu sahip olduğu özellikleri inceleyince daha iyi anlayabiliriz. Bu yazıda bütün teknik özelliklerinden ziyade güçlü olabilecek özelliklerine bakacağız.

iPhone X’te neler var?

İki özelliği benim gözümde ön plana çıkıyor: 3 boyutlu yüz tanıma özelliği ve çift arka kamerası.

3 boyutlu yüz tanıma özelliği bir çok bileşenin ortak çalışmasıyla işini yapıyor. Kişinin anlık olarak, 3 boyutlu nokta bulutu şeklinde yüz haritasını çıkarıp yüz tanıma işlevini gerçekleştiriyor. Buradan şunu çıkarabiliriz: Yakın bir gelecekte bu yöntem ya da bu yöntemden türemiş daha başka yöntemler yüz tanıma standardı olacak. İşi ileriye götürüp uyduların buna benzer bir sistemle çalışıp kişileri anlık olarak izleyebilecek olması! Bu sayede kimseye çip takılmak zorunda kalmayacak. Biz akıllı telefonlarımızla gönüllü olarak çip taktırmış olacağız:)

Çift arka kamerası ile derinlik algısı yüksek, küçük alanda, kısıtlı imkanlarla pahalı lenslerin kalitesinde fotoğraflar çekilmesi planlanıyor. Bu noktada da bu yöntem ilerde lens tasarımlarını etkileyip standardize olabilir.

Bunun haricinde köşeleri yuvarlatılmış ekran da ilginç bir yaklaşım şu anda. Ama bence bu standart olmaz. Sadece alışılagelmiş algıyı bir müddetliğine kırar. Daha sonra Apple köşeli ekranı kendileri icat etmiş gibi tanıtır, biz de paşa paşa yeriz.

Ekranın üstündeki ölü alan da gerçekten cesurca bir tasarım tavrı. Bence asıl devrim bu (!). İlerisi için çok eleştirilecek ve muhtemelen hemen bir sonraki modelde (arada bir model eksik olduğu için ona iPhone 9 diyelim) tedavülden kalkacak bir tasarım. Yine de farklı bir düşüncem yok değil. İçimden gelen bir ses, yakın bir gelecekte tamamen ekrandan oluşacak olan akıllı telefonlarda, zaten bu tarz donanımsal gerekliliklerin ekranda yer bulacağını söylüyor. Ama o donanımlar bu şekilde ölü alanları gerektirmeyebilir. Göreceğiz!

Peki sonuç ne?

Burada bahsettiğim özelliklere şu tarz eleştiriler geliyor: “Zaten bu teknolojiler yıllar önce aldığım bilmem ne marka telefonda vardı ve gayet iyi çalışıyordu”. Doğrudur, olabilir. Apple, çok iyi bir yazılım ve tasarım firması olduğu kadar, aynı zamanda o kadar iyi bir pazarlama firması ki bu teknolojileri yeniymiş gibi pazarlayabiliyor, inkar etsek de hipnotize oluyoruz. Ve bence asıl olay zaten olana getirdiği farklı yaklaşım. İlk akıllı telefonu da “zaten var olan” dokunmatik ekranları kullanarak icat etmediler mi?

İyi tasarımlar.

Not: iPhone X’teki Animoji, yani konuşan kaka özelliği davalık olmuş durumda. Bir Japon firması biz yapmıştık bunu “zaten var” demiş. Her ne kadar Apple’ın yüklü miktar tazminat ödeyeceği konuşulsa da Animoji markası  Japon firma tarafından sadece Amerika’da tescillenmiş durumda ve Apple diğer ülkeler için patent başvurusunu halihazırda yaptı. Ayrıca Amerika’da patent iptal davası da açılmış. Zira firma ürününü yıllardır güncellemeden üstüne yatmış. Öyle olmasa bile, Amerika’nın, kişisel ya da şirketsel çıkarları için kanun değiştirten sanayi devlerini barındırdığını bilmiyor değiliz. Patent iptal olursa şaşırmayalım.

Alakalı: Temel Tasarım Kuralları