Endüstriyel Tasarımcılar Hangi Alanlarda Çalışır? (1)

Endüstriyel Tasarımcılar Hangi Alanlarda Çalışır?

Endüstriyel tasarım eğitimi, öğrencinin bir çok donanımla mezun olmasına yönelik düzenlenmiştir. Öğrenciler temel tasarım kurallarından çizim yapmaya, görsel sunum tekniklerinden üç boyutlu modellemeye,  iletişim becerilerinden hızlı prototiplemeye kadar bir çok alanda eğitim görürler. Geniş bir yelpazede sunulan bu eğitimin en önemli avantajı ise mezun olduktan sonra yine geniş bir yelpazede iş bulabilme imkanıdır. Endüstriyel tasarımcılar hangi alanlarda çalışır sorusuna vereceğimiz cevabı iki kategoride ele alabiliriz. Birincisi, üretim sektörü, ikincisi hizmet sektörü. Her iki kategoride de çalışabilecekleri birden fazla alan bulunmaktadır.

Endüstriyel Tasarımcıların Çalışma Alanı Olarak Üretim Sektörü

Mobilya Tasarımcılığı: Mobilya, özellikle Türkiye gibi düşük teknoloji ağırlıklı sanayiye sahip ülkeler için, önemli bir üretim koludur. Yeniliğe açıktır ve giyimdeki moda gibi sürekli yeni katalog oluşturma durumu vardı. Bu nedenle mobilya tasarımı alanında profesyonel tasarımcılara olan ihtiyaç fazladır. Türkiye’de büyüklü küçüklü bir çok mobilya firması vardır. Firmanın kurumsal yapısına ve hacmine göre ücretler geniş bir aralıkta seyreder.

Elektrikli Ev Eşyası Tasarımcılığı: Bu alan da yine mobilya sanayi gibi sürekli yeni ürün tasarlamayı ve ürünlere yenilikçi yaklaşmayı gerektiren bir alandır. Üstelik ülkemizde bu alanda faaliyet gösteren bir çok üretim tesisi bulunmaktadır. Endüstriyel tasarımcıların bu firmalarda istihdam edilme oranı yüksektir.

Otomobil (Taşıt) Tasarımcılığı: Otomotiv sanayisi belki de bir endüstriyel tasarımcının çalışabileceği en iyi alanlardan biridir. Otomobiller yüksek katma değerli, yüksek fiyatlı ve yüksek nitelikli ürünlerdir. Bu sektörün bizim ülkemiz açısından dezavantajı, her ne kadar yabancı üreticilerin bazı üretim birimleri ülkemizde yer alıyorsa da, henüz Türkiye’nin yerli bir otomobil markası bulunmamasıdır. Bu nedenle bu alanda çalışmak isteyenlerin şimdilik yurt dışına açılmaları gerekmektedir.

Mücevher/Takı Tasarımcılığı: Mücevher sektörü farklılığın ve estetiğin ön plana çıktığı bir üretim alanıdır. Kendini bu konuda geliştirmek isteyen endüstriyel tasarımcılara açıktır. Ülkemizde, bilindiği gibi, takı önemli bir kültürel objedir.

Medikal Ürün Tasarımcılığı: Medikal ürün tasarımı önemli bir tasarım alanıdır. Ülkemizde bir çok medikal firma bulunmaktadır ve ürünleri geniş bir yelpazede değişim gösterir. Tıp alanındaki yeni çalışmalar ışığında sürekli güncellenir. Ayrıca kişiye özel tasarımlar da gerekmektedir. Endüstriyel Tasarımcılar için iyi bir çalışma koludur.

Diğer Alanlar: Yukarıda saydığımız alanlar dışında stand/pop/sergileme birimi tasarımı, ayakkabı tasarımı, spor aletleri tasarımı, hediyelik eşya tasarımı, oyuncak tasarımı, aksesuar tasarımı ve daha başka üretim alanları ile liste daha da genişletilebilir. Kısacası üretim sektöründe, son kullanıcı ürünü üretilen her alanda endüstriyel tasarımcı istihdamı bulunmaktadır.

Bu yazıda endüstriyel tasarımcılar hangi alanlarda çalışır sorusuna cevap vermeye çalıştık ve üretim sektörünü ele aldık. Yazı fazla uzun olmasın diye hizmet sektöründe endüstri ürünleri tasarımcılarının çalışma alanları ilgili linkte ele alınmıştır.

İyi tasarımlar.